My Weblog: istanbul elektrikci kutahya web tasarim umraniye elektrikci uskudarda elektrikci umraniyede elektrikci kentsel donusum Acil elektrikci kadikoy elektrikci kagithane elektrikci beylikduzu elektrikci seyrantepe elektrikci alibeykoy elektrikci uskudar elektrikci umraniye elektrikci istanbul su tesisat tamiri sisli kombi tamiri sisli cilingirci

Wszystko o lodówkach: informacje, opinie, opisy, recenzje, nowości, oceny, rankingi, zdjęcia...

> Gwiazdki zamrażarki, klasy klimatyczne i inne parametry – na co zwracać uwagę?

Gwiazdki zamrażarki, klasy klimatyczne i inne parametry – na co zwracać uwagę?

Wiele danych i wszelakich parametrów towarzyszyć nam będzie w czasie podejmowania decyzji, którą lodówkę nabyć. Klasa klimatyczna, gwiazdki w oznaczeniach zamrażarki, zdolność zamrażania i zdolność utrzymania temperatury w czasie zaniku zasilania to parametry, które nie są wprawdzie najważniejsze, ale poznać je powinniśmy, bo być może pomogą w ostatecznym wyborze.

Klasy klimatyczne – po co nam to?

Unia Europejska wymogła na producentach wprowadzenie klasyfikacji produktów wg tzw. klas klimatycznych. Mają one pomóc nam w wyborze urządzenia właściwego dla strefy klimatycznej, w jakiej mieszkamy. Pewnym jest, że w zupełnie innych warunkach będzie pracowała chłodziarko-zamrażarka w Polsce, a w innych w południowym Egipcie.

Nazwa klasy klimatycznej Symbol Przedział temperatur zewnętrznych
Normalna N 16-32°C
Subnormalna SN 10-32°C
Tropikalna T 18-43°C
Subtropikalna ST 18-38°C

W Polsce możemy użytkować lodówki w każdej z opisanych klas, jednak w zupełności wystarczą nam urządzenia z klasy N czy SN.

Jak odczytać gwiazdki zamrażarki?

Gwiazdki, jakie znajdziemy czytając opisy zamrażarek, informują o maksymalnych temperaturach mrożenia, jakie może zagwarantować dany model lodówki. Temperatura mrożenia ma decydujący wpływ na okres przechowywania produktów.

Liczba gwiazdek Temperatura mrożenia Okres przechowywania
* do -6°C Do jednego tygodnia
** do -12°C Do czterech tygodni
*** do -18°C Do roku
**** do -24°C Nawet powyżej 1 roku

Wybierając lodówkę wracamy do punktu wyjścia – jakie są czy będą nasze potrzeby? Jeśli z zamrażalnika będziemy korzystać w krótszych terminach, wystarczy nam zamrażalnik z jedną czy dwoma gwiazdkami. Jeśli jednak planujemy przechowywanie mięsa czy owoców, warto pomyśleć o zamrażarce z czterema gwiazdkami.

Zdolność zamrażania

Zdolność zamrażania jest parametrem, który informuje nas, ile kilogramów świeżych produktów będziemy mogli zamrozić w danej zamrażarce w ciągu 24 godzin. Wyniki są tak różne, jak różne są oferowane na sprzedaż chodziarko-zamrażarki. Te niewielkie dają możliwość zamrożenia w ciągu doby kilku kilogramów, te największe nawet do kilkunastu. Zamrażamy produkty, które będziemy chcieli wykorzystać w bliższej lub dalszej przyszłości. Pewne jest, że chcielibyśmy, aby produkt rozmrożony niczym nie różnił się od świeżego, by zachował jak najwięcej z jego naturalnego wyglądu i smaku. I trzeba przyznać, że jest to coraz bardziej możliwe. Nasze domowe lodówki są bowiem coraz częściej wyposażane w system szybkiego zamrażania. System ten znacznie zwiększa zdolność zamrażania w ciągu doby, pozwala też zachować jak najwięcej z owej naturalnej świeżości produktu. Ponadto, zabezpiecza już zamrożone rzeczy przed chwilowym, częściowym rozmrożeniem. Jeśli do szuflady z kilkoma mrożonkami włożymy bardzo dużą ilość świeżych produktów, to mogą one ogrzać mrożonki doprowadzając je do chwilowego rozmrożenia. W przypadku mięsa czy ryb, może to być niebezpieczne i doprowadzić do zatrucia.

Utrzymanie temperatury

To ważna informacja dla mieszkańców regionów z częstymi zanikami dostaw energii elektrycznej. Mówi o tym, jak długo urządzenie zachowa właściwą temperaturę chłodzenia, bez zasilania. I tu wybór mamy przeogromny. Są lodówki, które wytrzymają zaledwie kilka godzin. Są też takie, które bez otwierania drzwi wytrzymają dobę i więcej. Generalnie, najdłużej utrzymują temperaturę zamrażarki. W niektórych modelach znajdziemy specjalne wkłady akumulujące zimno. Wkłady te dodatkowo zabezpieczą urządzenie przed ogrzaniem w czasie braku prądu. Będziemy je mogli wykorzystać również w przenośnych lodówkach samochodowych czy turystycznych. Decydując się zatem na lodówkę, dla świętego spokoju, warto wybrać taką, która będzie miała w miarę długi okres przechowywania i będzie wyposażona w takie właśnie wkłady.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze lodówki?