Jaką lodówkę wybrać?

Gdzie postawić lodówkę?
Lodówka jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym elementem wyposażenia każdej kuchni. Oczywiście śmiało możemy powiedzieć, że kiedyś mogliśmy sobie bez niej poradzić wieszając reklamówkę z parówkami za oknem akademikowego pokoju…. Ale wtedy robiliśmy też dużo innych rzeczy, których wspólnym mianownikiem jest fakt, że dziś nie mieszczą się nam już w głowie. Lodówka jest zatem niezbędna i najprawdopodobniej postawimy ją w kuchni. Lodówka musi być ustawiona jak najbliżej miejsca, w którym zwyczajowo będziemy przygotowywać posiłki, więc jeśli dysponujemy kuchnią połączoną z pokojem dziennym, nieporozumieniem będzie umieszczenie lodówki z dala od zlewozmywaka i piekarnika, a np. w pobliżu telewizora. I proszę się nie dziwić, bo w naszym serwisie bez trudu znajdziemy lodówkę, którą śmiało moglibyśmy umieścić w reprezentacyjnym miejscu naszego salonu, bo swoim designem, podświetleniem uchwytów czy efektownym wyświetlaczem LCD nie będzie niczym ustępować kinu domowemu czy wieży audio.
Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy. A może side-by-side?
Wiemy zatem, że lodówkę postawimy w kuchni. I tu pojawia się najważniejsze na tym etapie pytanie – czy lodówka będzie urządzeniem wolnostojącym czy też chcemy ją zabudować tak, żeby wyglądała jak każda inna kuchenna szafka?
Lodówki do zabudowy zostały tak skonstruowane, aby można je było wbudować w zaplanowane meble kuchenne. Wbudować, czyli ustawić we wnęce meblowej o nieco większych wymiarach niż urządzenie, dokręcając do drzwi frontowych płytę (drewnianą czy laminowaną), która będzie wyglądała jak drzwiczki pozostałych szafek. Patrząc na parametry lodówek do zabudowy musimy zaznaczyć, że nie różnią się niczym od odpowiedników wśród lodówek wolnostojących – znajdziemy takie same elementy wyposażenia, takie same systemy, takie same parametry techniczne. Jeśli chodzi zaś o możliwość wyboru, to możemy być spokojni – lodówek do zabudowy jest wprawdzie mniej niż wolnostojących, jednak ich liczba i tak nas skutecznie przerośnie.

Lodówki wolnostojące to urządzenia, które możemy ustawić w dowolnym miejscu, niezależnie od istniejących czy planowanych mebli kuchennych, rezerwując jedynie odpowiednich rozmiarów powierzchnię. Są to bowiem samodzielne urządzania, gotowe do użycia zaraz po ustawieniu i podłączeniu do prądu. Ważną różnicą pomiędzy lodówkami wolnostojącymi i do zabudowy jest fakt, że te pierwsze mają ściany i drzwi frontowe widoczne (nieukryte), stąd ich kluczową cechą będzie kolor i design. Wybór kolorystyki jest imponujący, poczynając od standardowego białego, przez równie popularny kolor stalowy – inox, kończąc na … krwistym czerwonym czy piasku pustyni. Lodówki wolnostojące mają ponadto wiele ciekawych elementów, jakie zauważymy opisując je z zewnątrz. Na drzwiach często znajdziemy wyświetlacz Led czy LCD, powierzchnia drzwi może być pokryta powłoką, na której nie będą widoczne ślady odbitych palców czy inne smugi, drzwi otworzymy za pomocą różnych rodzajów uchwytów, nierzadko podświetlanych. Wreszcie, na drzwiach bardziej rozbudowanych lodówek znajdziemy dozownik schłodzonej wody czy kostek lodu.
Na zdjęciu obok chłodziarko – zamrażarka wolnostojąca Elecrolux EN2900AOX.
Jeśli zdecydujemy się na lodówkę wolnostojącą staniemy przed pytaniem kolejnym – czy to będzie lodówka standardowa czy side-by-side.
Standardowo, lodówka to urządzenie jednodrzwiowe lub dwudrzwiowe, gdzie drzwi zamieszczono jedne pod drugimi, osobno do chłodziarki i osobno do zamrażarki. I w istocie to najbardziej popularne i najliczniej reprezentowane produkty. Konstruktorzy lodówek poszli jednak dalej i zaproponowali nam lodówki z ogromną powierzchnią – side-by-side.
Lodówki side-by-side mają najczęściej dwie pary drzwi, jedne obok drugich. Czyli wyglądają mniej więcej tak, jakbyśmy postawili obok siebie dwie takie same czy podobne lodówki jednodrzwiowe, ale jedna miałaby zamontowane drzwi po prawej, a druga po lewej stronie. Po otwarciu drzwi znajdziemy, tak samo jak w przypadku tych dwóch przykładowych lodówek, dwie osobne powierzchnie, dostępne w różnych kombinacjach – obie mogą być chłodziarkami, jedna może być chłodziarką, druga zamrażarką. Pewną odmianą side-by-side są lodówki typu French Door. Mają one najczęściej cztery pary drzwi, czyli wyglądają tak, jakbyśmy postawili obok siebie podobne czy takie same lodówki dwudrzwiowe, przy czym w jednej drzwi otwierałyby się na lewą, a w drugiej na prawą stronę. Otwierając drzwi górne znaleźlibyśmy jedną, niepodzieloną powierzchnię chłodziarki, otwierając zaś dolne, niepodzieloną powierzchnię zamrażarki. Czyli takie dwie połączone lodówki bez oddzielającej je wewnątrz ściany. Zdarzają się ponadto lodówki French Door, które na dole mają tylko jedno skrzydło drzwi, są też takie, które zamiast otwieranych drzwi mają wysuwaną szufladę.
Kiedy potrzebujemy lodówki side-by-side? Tylko, jeśli mamy liczną rodzinę i wyraźnie duże potrzeby. Jeśli mieszkamy we dwoje, to zdecydowanie rozwiązanie nie dla nas. Czy jednak tego rodzaju lodówki są lepsze od tradycyjnych? Trudno doszukać się tu jakiś specjalnych argumentów poza pojemnością i wyglądem, a ten jest przecież kwestią gustu. Trzeba jednak przyznać, że to modne rozwiązania, choć nietanie.
Decydując się na lodówkę wolnostojącą lub do zabudowy musimy mieć świadomość, że to wybór nieodwracalny – wolnostojącej nie da się zabudować, jeśli zatem znudzi nam się jej kolor, jedynym rozwiązaniem będzie wymiana na nową. I odwrotnie, jeśli uznamy, że czas już oswobodzić lodówkę z jej zabudowy, postawiona „goła” będzie przypominała raczej element wyposażenia kotłowni…. Choć z drugiej strony może to być jej niewątpliwym atutem w oczach miłośnika sztuki Hasiora.
Raczej rzadkim zjawiskiem są lodówki side-by-side w wersji do zabudowy.
Jaka lodówka – chłodziarka czy chłodziarko-zamrażarka?
Najpopularniejszym rodzajem lodówki jest chłodziarko-zamrażarka. Urządzenie to jest podzielone na dwie niezależne strefy chłodzenia – jedna chłodzi, druga zamraża. I to w różnych kombinacjach – zamrażalnik może być w górnej części, albo, co najczęstsze, w dolnej. Duże lodówki, jak side-by-side, najczęściej też są chłodziarko-zamrażarkami.

Chłodziarki zaś to lodówki bez zamrażalnika, chociaż często w większych egzemplarzach znajdziemy specjalne komory, w których temperatura pozwala na krótkotrwałe zamrożenie niewielkiej ilości produktów. Czyli generalnie jest to lodówka przeznaczona do „bieżącego” przechowywania produktów żywnościowych.
Decydując się na wybór urządzenia musimy zadać sobie pytanie, czy będziemy potrzebowali zamrażalki. Jeśli nasza lodówka będzie miała obsłużyć kilkuosobową rodzinę, bez zamrażarki raczej się nie obejdziemy. Podobnie, jeśli świniobicie nie kojarzy nam się ze wschodniomongolskim obrzędem, a dobrodziejstwem wuja Jana. Naturalnie możemy się zdecydować na ogromną chłodziarkę bez zamrażalnika, bo zamrażarkę kupimy osobno, ale to już zupełnie inna para kaloszy. Jeśli zamrażalnik przyda nam się jedynie do schłodzenia napoju czy przygotowania kostek lodu, pomyślmy o chłodziarce.
Na zdjęciu obok chłodziarka do zabudowy Bosch KIL24A61.
Mała, duża, średnia? Jak dużej lodówki naprawdę potrzebujemy?
W przypadku lodówek rozmiar ma znaczenie i to duże. W zasadzie od wielkości lodówki powinniśmy rozpocząć nasze rozważania. Kluczowe pytania, na jakie teraz musimy sobie odpowiedzieć to jak wiele osób będzie z lodówki korzystać i jak często.

Zacznijmy od częstości. Lodówka jako chłodziarka czy chłodziarko zamrażarka ma umożliwić nam przechowywanie produktów żywnościowych, które wykorzystamy do samodzielnego przygotowania posiłków. Jeśli lubimy gotować i robimy to regularnie, będziemy potrzebowali zdecydowanie więcej powierzchni chłodzącej niż wówczas, gdy szczytem naszych kulinarnych podbojów jest jajecznica czy odgrzanie babcinych pierogów. Naturalnym jest bowiem, że jeśli sami gotujemy, sami robimy zakupy. A gdzieś zakupione produkty musimy przechować, nie będziemy przecież odwiedzać sklepów codziennie. I tu kolejne pytanie – dla ilu osób gotujemy. Jeśli dla dwojga, potrzebujemy zdecydowanie mniej powierzchni, niż jeśli gotujemy dla czterech osób. Jeśli zaś gotujemy dla całej, wieloosobowej rodziny, niezbędna nam powierzchnia zdecydowanie się zwiększy.
Na zdjęciu obok chłodziarko – zamrażarka side-by-side Bosch KAD62P91.
Czy można w jakiś sposób określić optymalną powierzchnię lodówki w litrach przypadającą na liczbę członków rodziny? Oczywiście, można, tylko puste liczby niewiele nam pomogą. Najlepszym sposobem na określenie naszych potrzeb jest budowa teoretycznego koszyka produktów, jakie będziemy chcieli w lodówce przechowywać. A co dokładnie będziemy chcieli przechowywać pokażą nam ostatnie większe zakupy w markecie, takie „na cały tydzień”. Znając listę naszych zakupów postarajmy się upchnąć je w lodówce, jaką jesteśmy zainteresowani. Pamiętajmy jednak o tym, że lodówka nie będzie pusta, bo przecież będą w niej czekały produkty już napoczęte.
Regularne gotowanie | Sporadyczne gotowanie | |
---|---|---|
Singiel | Niewielka chłodziarko-zamrażarka, ewentualnie chłodziarka z komorą do zamrażania. | Niewielka chłodziarka bez zamrażalnika, ewentualnie z niewielką komorą do zamrażania. |
Para | Średnia chłodziarko-zamrażarka. | Średnia chłodziarka z komorą do zamrażania. |
Rodzina 3-4 osobowa | Średnia lub duża chłodziarko-zamrażarka. | Średnia chłodziarka z komorą do zamrażania lub średnia chłodziarko-zamrażarka. |
Rodzina 4-5 osobowa | Duża chłodziarko-zamrażarka lub side-by-side. | Trudne do wyobrażenia, ale teoretycznie, średnia lub duża chłodziarka z komorą do zamrażania lub średnia lub duża chłodziarko-zamrażarka. |
Duża rodzina | Duża chłodziarko-zamrażarka lub side-by-side. | Trudne do wyobrażenia, ale teoretycznie duża chłodziarka z komorą do zamrażania lub średnia lub duża chłodziarko-zamrażarka czy side-by-side. |
W niniejszym serwisie prezentujemy szczegółowe opisy wielu lodówek różnych marek. Żeby ułatwić dotarcie do określonych rozmiarów urządzeń, wprowadziliśmy następującą klasyfikację:
Wg wysokości:
Wysokość: | |
---|---|
Wysoka | pow. 185 cm |
Średnia | od 165 do 185 cm |
Niska | pon. 165 cm |
Niskie to chłodziarki lub chłodziarko-zamrażarki, do zabudowy lub wolnostojące. Wysokie i średnie to chłodziarki lub chłodziarko-zamrażarki, do zabudowy, wolnostojące lub side-by-side.
Wg pojemności:
Pojemność: | |
---|---|
Duża | powyżej 350 litrów |
Średnia | od 300 do 350 litrów |
Mała | poniżej 300 litrów |
Małe i średnie to chłodziarki lub chłodziarko-zamrażarki, do zabudowy lub wolnostojące. Duże to chłodziarki lub chłodziarko-zamrażarki, do zabudowy, wolnostojące lub side-by-side.
Jaką markę lodówki wybrać?
W naszym serwisie staramy się publikować opisy wszystkich lodówek, jakie w Polsce są oferowane do sprzedaży, wszystkich producentów. Jedni producenci słyną z jakości swoich wyrobów, inni z nowoczesnych rozwiązań czy niepowtarzalnego designu, jeszcze inni konkurują dobrą ceną. Do najbardziej popularnych należą niewątpliwie marki przedstawione poniżej. Jednak wybór marki i modelu lodówki pozostawiamy już Tobie, drogi czytelniku. Warto pomyśleć o wyborze lodówki, która została wyprodukowana w części lub całości w naszym kraju. W Polsce produkowanych jest rocznie ponad 2 mln sztuk lodówek i chłodziarek, czołowych światowych marek. Jest zatem w czym wybierać.