Wszystko o lodówkach: informacje, opinie, opisy, recenzje, nowości, oceny, rankingi, zdjęcia...

> Wyposażenie lodówki – czego nam potrzeba?

Wyposażenie lodówki – czego nam potrzeba?

Jeżeli myślisz, że lodówka ma na wyposażeniu jedynie szklane półki, szufladę do przechowywania warzyw i owoców oraz balkoniki drzwiowe to powinieneś przeczytać niniejszy artykuł. Postaramy się w nim przybliżyć, co takiego znajdziemy w nowoczesnej lodówce, od elementów wyposażenia po elektroniczne systemy wspomagające chłodzenie i przechowywanie produktów. A jest o czym pisać…

Oświetlenie

Jest standardowym elementem wyposażenia każdej chłodziarki, a w przypadku dużych chłodziarko-zamrażarek, zwłaszcza side-by-side, również i zamrażarki. Może być umieszczone na górze, z boku bądź z tyłu urządzenia. Może być jedno lub wielopunktowe, może też być kolumnowe i zajmować większą część tylnej czy bocznej ściany lodówki. Coraz popularniejszym jest oświetlenie w technologii Led. Tradycyjne żarówki mocno się nagrzewają, przez co lodówka musi zużyć więcej energii żeby uzyskać odpowiednią temperaturę. Żarówki Led ciepła praktycznie nie emitują, dają też przejrzyste światło.

Półki

Standardowo już, są szklane, najczęściej wykonane z bezpiecznego szkła. Znajdziemy półki, które mają podwyższone krawędzie – jeśli wylejemy na jednej półce płyn, nie zaleje on niższych kondygnacji. Ważne, żeby jak najwięcej półek miała regulowaną wysokość. Da nam to częściową choćby możliwość aranżacji wnętrza chłodziarki, w zależności od bieżących potrzeb. Nowsze lodówki wyposażone zostały w systemy zmiany wysokości położenia półki bez konieczności zdejmowania z niej produktów. Coraz częstsze są też półki wysuwane, które ułatwiają dostęp do produktów zamieszczonych z tyłu. Znajdziemy też półki składane częściowo lub całkowicie.

Balkoniki drzwiowe

Mniejsze lodówki mają ich niewiele, większe, nawet 6-7 rzędów. Znajdziemy różne rodzaje i różne wielkości balkoników. Górny najczęściej jest przeznaczony do przechowywania masła i serów, często jest zamykany. Dolny balkonik to najlepsze miejsce do przechowywania butelek i ciężkich słoików. Ważne, żeby miał wysokie ścianki, które przy gwałtownym otwieraniu drzwi zabezpieczą stojące butelki przed upadkiem. W niektórych lodówkach środkowe balkoniki mają regulowaną wysokość – to komfortowe rozwiązanie, bo często małe wydawać by się mogło słoiki, są już zbyt wysokie, aby umieścić je na drzwiach. W niektórych zamrażarkach znajdziemy również balkoniki drzwiowe. Niektóre z nich mają uchylane ścianki, przez co łatwiej wyjmować z nich produkty.

Szuflady

Szuflady są najczęściej wykonane z przezroczystego plastiku. Najczęściej znajdują się na dole chłodziarki i we wnętrzu zamrażarki. Producenci prześcigają się w udostępnianiu coraz to większych szuflad. Musimy jednak pamiętać, że tak duże szuflady wypełnione po brzegi ciężkimi warzywami czy mrożonkami, muszą sporo ważyć. Muszą być zatem wykonane z mocnego, stabilnego plastiku. Muszą też posiadać dobre uchwyty. Idealnie, jeśli będą zamieszczone na prowadnicach, najlepiej teleskopowych – wówczas wysuniemy je bez żadnego wysiłku. Większość szuflad można wyjmować. Ważne, aby miały system zabezpieczający przed całkowitym wysunięciem. W niektórych zamrażarkach znajdziemy niewielkie szuflady przeznaczone do przechowywania bardzo małych produktów oraz tacek na kostki lodu.

Szuflady z kontrolą wilgotności

Szuflady przeznaczone do przechowywania warzyw i owoców są coraz częściej wyposażone w system kontrolujący poziom wilgotności w ich wnętrzu. Zbyt duża wilgotność może znacznie skrócić okres ich świeżości. W utrzymaniu stałego poziomu temperatury i wilgotności pomaga wymuszony, stały obieg powietrza.

Komora z niższą temperaturą

Niektóre modele lodówek zostały wyposażone w komorę przeznaczoną do przechowywania mięsa i ryb. Produkty te wymagają temperatury w przedziale od 0 do 4 stopni, niższej niż ta, jaka panuje w chłodziarce. Komory te mogą mieć z góry ustaloną temperaturę, bądź można ją regulować poprzez panel sterowania.

Podwieszane półki

Kilku producentów oferuje zamykane pojemniki podwieszane pod półki. Są przeważnie niewielkie, stanowią więc interesujące rozwiązanie dla produktów małych, które najczęściej giną w wielkich lodówkach.

Półki na butelki

Butelki zajmują stosunkowo dużo miejsca w lodówce i nierzadko wprowadzają spore zamieszanie, zwłaszcza latem. Półka na butelki, nazywana też stelażem, umożliwia przechowanie na leżąco 3-5 butelek, kosztem niewielkiej ilości miejsca.

Panel sterowania

Lodówki mogą mieć mechaniczny lub elektroniczny system sterowania temperaturą. Mechaniczne są montowane najczęściej we wnętrzu chłodziarki. Elektroniczne mogą być również umieszczone we wnętrzu, jednak te najbardziej rozbudowane są eksponowane po zewnętrznej stronie drzwi. Często są powiązane z wyświetlaczem LCD czy Led. Panel sterowania daje możliwość ustawienia temperatury oddzielnie dla chłodziarki i oddzielnie dla zamrażarki, aktywacji funkcji szybkiego chłodzenia, mrożenia, trybów eco czy wakacyjnego. Na wyświetlaczu pojawiają się też bieżące komunikaty informujące o pracy urządzenia, ustawionych temperaturach, konieczności wymiany filtra do wody, alarmy ostrzegające o zbyt wysokiej temperaturze czy niedomkniętych drzwiach.

Alarm

W lodówkach montowane są dwa rodzaje alarmów – dźwiękowe i wizualne. Alarm poinformuje nas o niedomkniętych drzwiach czy wzroście temperatury w chłodziarce czy zamrażarce.

Szybkie chłodzenie

Funkcja ta pozwala na szybkie schłodzenie świeżych produktów w chłodziarce. Ma to znaczenie po powrocie z większych zakupów, kiedy chcemy uchronić delikatne produkty przed utratą świeżości.

Szybkie zamrażanie

System ten umożliwia jednoczesne zamrożenie większej liczby produktów, od kilku do nawet kilkunastu kg w ciągu doby. Szybkie zamrożenie pozwala także na zachowanie naturalnej świeżości mrożonek. Ponadto, zabezpiecza już zamrożone produkty przed chwilowym, częściowym rozmrożeniem. Jeśli do szuflady z kilkoma mrożonkami włożymy bardzo dużą ilość świeżych produktów, to mogą one ogrzać mrożonki doprowadzając je do chwilowego rozmrożenia, co w przypadku mięsa czy ryb, może być niebezpieczne i doprowadzić do zatrucia.

Automatyczne odszranianie

Szron jest zjawiskiem normalnym w każdym urządzeniu chłodniczym, jednak pozostawiony bez kontroli, będzie szybko się gromadzić i pogarszać warunki do przechowywania żywności. W lodówkach wyposażonych w system automatycznego odszraniania, szron jest skraplany i odprowadzany kanalikami na zewnątrz urządzenia gdzie wyparuje.

NoFrost

System ten całkowicie eliminuje szron ze ścian, półek oraz powierzchni produktów. To głownie za sprawą odpowiedniej cyrkulacji powietrza i kontroli wilgotności. Szron nie będzie się przekształcał w lód i lodówki z NoFrost rozmrażać nie będziemy musieli.

Cyrkulacja powietrza

Systemy związane z wymuszonym obiegiem powietrza występują pod różnymi nazwami, w zależności od producenta. Zapewne różnią się nieznacznie, ich wspólną jednak cechą jest przeznaczenie – mają szybko i stale rozprowadzać schłodzone powietrze po wszystkich częściach lodówki. Częste otwieranie drzwi lodówki powoduje wahania temperatury oraz wilgotności, a te mają niekorzystny wpływ na okres przechowywania i jakość produktów. Szybki obieg powietrza zapewnia szybkie wyrównanie temperatury i wyeliminowanie nadmiaru wilgoci.

Tryb wakacyjny

Jeśli wyjeżdżamy i nie będziemy otwierali drzwi lodówki przez dłuższy czas, funkcja trybu wakacyjnego pozwoli na wyrównanie temperatury do określonego poziomu (ok. 12-15 stopni) i utrzymanie jej na stałym poziomie. W efekcie, warunki w lodówce zostaną zoptymalizowane, a urządzenie będzie pracowało na spowolnionych obrotach zużywając mniej energii.

Tryb eko

Tryb ekologiczny pozwala na ustawienie optymalnych temperatur wewnątrz chłodziarki i zminimalizowanie zużycia energii elektrycznej. Jeśli włączymy tą funkcję będziemy pewni, że chronimy środowisko naturalne, ale też przechowywanym produktom zapewniamy najlepsze warunki.

Dystrybutor schłodzonej wody

Dystrybutor jest zbiornikiem wbudowanym w lodówkę, w którym schładzana jest woda przeznaczona do picia. Wodę pobierzemy z dozownika umieszczonego po zewnętrznej stronie drzwi lodówki. Jeśli lodówka jest podłączona do sieci wodociągowej, mamy praktycznie nieograniczony dostęp do chłodnej wody, bowiem urządzenie stale i automatycznie uzupełnia zasoby wody przeznaczonej do chłodzenia. Urządzenia takie posiadają wówczas filtr wodny, który umożliwi spożycie wody bezpośrednio z lodówki. Są również lodówki z dystrybutorem wody bez podłączenia do sieci wodnej – wówczas musimy ręcznie uzupełniać zasoby wody, która ma zostać schłodzona.

Automatyczna kostkarka do lodu

Występuje najczęściej z dystrybutorem wody. Urządzenie samo przygotuje lód, w formie kostek czy skruszonej. Gotowy lód pobierzemy albo poprzez dozownik umieszczony na drzwiach, albo bezpośrednio z wnętrza zamrażarki. Kostkarka wraz z dozownikiem wodnym zajmują sporo miejsca w zamrażarce, jednak musimy pamiętać o tym, że sporo miejsca zyskamy we wnętrzu chłodziarki, gdzie nie będziemy już musieli chłodzić wielu butelek z wodą.

Mini barek

W dużych lodówkach, najczęściej typu side-by-side, na drzwiach chłodziarki montowana jest klapka, która umożliwia dostęp do wybranych półek wewnątrz chłodziarki, bez konieczności otwierania drzwi.

Filtr pochłaniający zapachy

Filtry pochłaniające zapachy, najczęściej węglowe, wyeliminują z wnętrza chłodziarki nieprzyjemne zapachy. Zapachy te mogą być szczególnie dotkliwe, kiedy długo nie będziemy korzystali z chłodziarki, np. podczas wakacji.

Wkłady akumulujące zimno

Przechowujemy je w zamrażarce. Jeśli zabraknie prądu, wydłużą czas utrzymania właściwej temperatury we wnętrzu chłodziarki czy zamrażarki. Możemy je też wykorzystać podczas weekendowych wycieczek, w przenośnych lodówkach.

Ułatwienia w ustawianiu i poziomowaniu

Lodówka jest dużym i ciężkim urządzeniem. Trzeba ją jednak odpowiednio ustawić i wypoziomować. Niektórzy producenci ułatwiają nam to zadanie, montując z tyłu lodówki rolki, z przodu zaś regulowane nóżki. Niestety, są też tacy, którzy regulowane nóżki montują i z przodu i z tyłu. Aby sięgnąć do tylnych nóżek będziemy musieli lodówkę za każdym razem wystawiać, potem wpychać ją z powrotem i sprawdzać, czy udało nam się uzyskać właściwy poziom.

Możliwość przełożenia drzwi

Najczęściej w lodówkach standardowych (nie side-by-side) montowane są drzwi po prawej stronie. Jednak dzięki zastosowaniu obustronnych zawiasów, drzwi można przełożyć i zamontować po stronie lewej, nawet samodzielnie.

Szklane drzwi, drzwi z powłoką Antifingerprint

Większość producentów udostępnia w swojej ofercie lodówki ze szklanymi drzwiami. Pod szkłem zamieszczony jest kolor, zazwyczaj niestandardowy (np. czarny, czerwony). Lodówki w kolorze stalowym czy inox mogą być z kolei pokryte specjalną powłoką (Antifingerprint), która uchroni reprezentacyjne przecież powierzchnie przez śladami odbitych palców, smugami i innymi zabrudzeniami.

Inne akcesoria

Pojemniki na jajka i kostki lodu to chyba najbardziej popularne gadżety, jakie otrzymujemy na wyposażeniu lodówki. Czasem otrzymamy dodatkowo pojemnik zamykany przeznaczony do przechowywania masła.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze lodówki?